اگر دو قسمت قبل را مطالعه نکرده اید ، برای درک بهتر این مطلب ، ابتدا قسمت های قبل را مطالعه کنید

نرخ بازده بیشتر

علاوه بر ، مبلغ و زمان ؛ نرخ بازده سرمایه گذاری نیز بسیار مهم است . در واقع ، هر چه بازده بیشتر باشد ، پول بیشتری به دست خواهید آورد.

در مثالی که در قسمت قبل براتون زدم ، فرض کنید ، کیوان ، دو خواهر به نام های ، مرجان و مریم دارد ؛ که هر دو از سن 24 سالگی ، سرمایه گذاری را شروع کرده اند و به مدت 6 سال ، هر سال 2000 دلار پس انداز می کنند.

برخلاف کیوان ، مریم در جایی سرمایه گذاری کرده است که بازده آن 8 درصد( سالیانه )  است . مرجان هم تصمیم درستی نگرفته و پول خود را با بازده 4 درصد سرمایه گذاری کرده است

 

لطفا روی ادامه مطلب کلیک کنید

 

 


با توجه به اینکه کیوان ، مرجان و مریم ، هر سه ، از سن 24سالگی به مدت  6 سال ، هر سال مبلغ 2000 دلار پس انداز کرده اند و کیوان با نرخ بازده 12 درصد و مریم با نرخ بازده 8 درصد و مرجان با نرخ بازده 4 درصد ، سرمایه گذاری کرده اند ، وقتی آنها در سن 65 سالگی ، بازنشسته شوند ، کیوان 1074968 دلار ، مریم 253025 دلار و مرجان 56620 دلار پول خواهند داشت.

اگر چه سرمایه گذاری کیوان ( 12 درصد سالیانه )  نسبت به سرمایه گذاری مرجان ( 4 درصد سالیانه ) ، فقط 8 درصد در سال بیشتر است  ولی در نهایت پول کیوان ، حدود 20 برابر پول مرجان شده است.

روشن است که چند درصد بازده بیشتر یا نرخ بهره بیشتر ، می تواند ثروت شما را در آینده به میزان قابل توجهی ، افزایش دهد

و اما نکته پایانی

بهره مرکب می تواند به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کند. برای استفاده اثر بخش از آن ، باید زودتر سرمایه گذاری را شروع کنید . تا جایی که می توانید ، مبلغ بیشتری سرمایه گذاری کنید و سعی کنید بازده بیشتری کسب کنید